Jesteś tutaj

Edypowa Ekipiada

W listopadowo-grudniowy weekend odbył się w Gościńcu „Wiecha” w Kawęczynie XI Drużynowy Turniej Szaradziarski „Ekipiada”. W turnieju tym, zorganizowanym przez grodziski klub Edyp, trzynaście 3-osobowych zespołów rywalizowało w czterech rundach sobotnich i dwóch niedzielnych.

Turniej otworzyła runda sztafetowa, w której poszczególni członkowie zespołów zmieniali się co 20 minut. W rundzie meczowej rozwiązywano 13 zestawów zadań w ramach dwunastu drużynowych pojedynków każdy z każdym. Obie te rundy wygrał józefowski zespół Kon-Tiki. W kolejnej rundzie – potokowej – rozwiązywano zespołowo 10 zadań; po każde kolejne można było sięgnąć dopiero po oddaniu poprzedniego. Jedyną drużyną, która uporała się ze wszystkimi zadaniami tej rundy (i to przed czasem), była krakowska Agora. W ostatniej sobotniej rundzie – niepoprawnej – do rozwiązania było 60 drobnych zadań. W tej rundzie najlepszy okazał się zespół Kundelki+.

Niedzielną rywalizację otworzyła godzinna runda z wielką jolką składającą się ze 241 słów. Za rozwiązanie jolki przed upływem regulaminowej godziny przysługiwały dodatkowe punkty. Na koniec odbyła się runda bingo, obejmująca trzy minirundy z zadaniami, z których każda miała trwać kwadrans – albo krócej, do momentu aż ktoś rozwiąże wszystkie zadania. Bardzo efektowny okazał się początek: Leszek Rydz z drużyny Kundelki+ ukończył pierwszą minirundę w zaledwie 4 minuty i 57 sekund.

W XI edycji Ekipiady triumfowało Kon-Tiki (Przemysław Ketner, Dawid Kupiec i Maciej Gąska), na drugim miejscu znalazła się Agora (Paweł Kustroń, Marcin Radoń i Michał Staroń), a na trzecim – poznański Pyrrus (Agnieszka Warwas, Zbysław Pieczyński i Norbert Stawik). Najlepsze drużyny otrzymały puchary, a wszyscy uczestnicy – nagrody. Autorami zadań turniejowych byli Magdalena i Stanisław Wójtowiczowie oraz Zdzisław Łoś, a o graficzne przygotowanie rebusów zadbała Zuzanna Wójtowicz.

Podczas „Ekipiady” podsumowano ponadto pierwszą edycję Klubowego Pucharu Edypa, w którym szaradziści uczestniczący w turniejach zdobywali punkty dla swoich klubów. W tej rywalizacji zwyciężył Edyp z Grodziska Mazowieckiego, wyprzedzając Kon-Tiki, Ariadę i Agorę.