Jesteś tutaj

XVIII Szaradziarskie Mistrzostwa Polski – eliminacje korespondencyjne

W numerze 1 dwutygodnika „Rozrywka” zamieściliśmy zestaw 24 zadań eliminacyjnych w ramach tegorocznych Szaradziarskich Mistrzostw Polski. Aby zakwalifikować się do następnego etapu, należało rozwiązać co najmniej 17 zadań. Udało się to 387 osobom, które w kwietniu będą rywalizowały w eliminacjach strefowych.

Wymogów konkursowych nie spełniło 30 prac. Najtrudniejszym wyzwaniem okazały się największe krzyżówki (zwłaszcza „Znani od A do Ż”) i najmniejsze zadania: kalambur kołowy z metagramem (Utah – huta; stan, stal), rebus z liczbą 2019 (miniony rok – „Miliony rąk”) oraz anagram, którego rozwiązaniem jest amerykańska rasa kotów (nie ma „no”, „co” – maine coon). Stopień trudności niektórych zadań owocował rozwiązaniami alternatywnymi, również uznanymi przez redakcyjne jury za prawidłowe. W kwintecie anagramowym, obok autorskich rozwiązań „wdowa” (dwa w O) i „wrotycze” (cztery w O), podawano „woda” (dwa O) i „wzorcówka” (czwórka w O). Ten ostatni wyraz to potoczne określenie wzorcowego tekstu lub schematu. Rozwiązanie rebusu kołowego to „Chmury – portiery nieba”, ale i „Chmurki – portiery nieba”, w zależności od tego, jak odczytać drugi rysunek: „mury” albo „murki”. Uznano również, że wróble, o których mowa w anagramie, mogą być i „zatroskane”, i „otrzaskane”.

Eliminacje strefowe rozpoczną się w sobotę 4 kwietnia br. o godz. 12 w szesnastu miastach: Białymstoku, Bochni, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Przemyślu, Skarżysku-Kamiennej, Sosnowcu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Żarach. Listy osób startujących w poszczególnych miastach oraz adresy ośrodków zamieścimy na naszej stronie internetowej najpóźniej 16 marca (tym razem nie wysyłamy indywidualnych zaproszeń).

Najlepsi uczestnicy eliminacji strefowych (ok. 60 osób) oraz szóstka laureatów poprzednich mistrzostw Polski: Rafał Tałaj, Norbert Stawik, Marcin Zieliński, Dawid Kupiec, Jacek Laskowski i Jacek Wojaczyński, rywalizować będą w finale, który odbędzie się 13 czerwca br. w Warszawie.

Lista osób zakwalifikowanych do eliminacji strefowych XVIII Szaradziarskich Mistrzostw Polski:

1. Leszek Adamczyk – Rydułtowy

2. Mirosław Adamek – Uzarzewo

3. Wojciech Adamiecki – Katowice

4. Franciszek Adamski – Katowice

5. Konrad Antczak – Kalisz

6. Małgorzata Antczak-Kęsy – Pyzdry

7. Piotr Argasiński – Pruszków

8. Maria Aszoff – Łomża

9. Zbigniew Bajor – Elbląg

10. Barbara Bałka – Warszawa

11. Marek Bartkowiak – Poznań

12. Tadeusz Basiaga – Kraków

13. Zbigniew Bekas – Swarzędz

14. Zbigniew Bilo – Przemyśl

15. Adam Biniszewski – Grodzisk Mazowiecki

16. Leszek Bochniak – Koszalin

17. Teresa Bochniak – Koszalin

18. Anna Bokota – Koszalin

19. Andrzej Boniecki – Toruń

20. Jarosław Borowski – Bielsk Podlaski

21. Helena Borska – Poznań

22. Krzysztof Borski – Poznań

23. Jan Borysowicz – Chełm

24. Waldemar Brola – Końskie

25. Elżbieta Bugajna – Ramleje

26. Stanisław Bukowiec – Bochnia

27. Stanisław Bułczyński – Drawsko Pomorskie

28. Zygmunt Cebula – Rzeszów

29. Tomasz Cerk – Grudziądz

30. Kazimierz Chodur – Żarów

31. Grzegorz Chomicz – Płowęż

32. Maria Chomont – Bieniów Dolna

33. Bogumił Ciesielski – Poznań

34. Jan Cieślik – Zakrzewo

35. Grzegorz Cuske – Kalisz

36. Piotr Cyrklaff – Bydgoszcz

37. Paweł Cyz – Tarnów

38. Radosław Czaja – Siemianowice Śląskie

39. Piotr Czapiewski – Piła

40. Joanna Czarzyńska – Warszawa

41. Michał Czerwiński – Sztutowo

42. Marta Czukiewska – Bydgoszcz

43. Jarosław Ćwikliński – Włocławek

44. Anna Dawidowska – Przodkowo

45. Adam Dengler – Wrocław

46. Krzysztof Doerffer – Poznań

47. Bogusław Dolata – Gierałtowiec

48. Edward Dołmat – Gorzów Wielkopolski

49. Andrzej Domagała – Przęsocin

50. Piotr Domański – Łódź

51. Roman Drzymała – Przemyśl

52. Teresa Duch – Toruń

53. Bernadetta Duszkiewicz – Mielec

54. Katarzyna Dymara – Wrocław

55. Jerzy Dymek – Olsztyn

56. Agnieszka Dymkowska – Bielsko-Biała

57. Kazimierz Dziadkowiec – Kraków

58. Krzysztof Dzikliński – Warszawa

59. Anna Dziuba-Marzec – Wieluń

60. Henryk Eichstaedt – Laski Wielki

61. Olga Ferdyn – Rogoźnik

62. Małgorzata Figlarowicz – Gdańsk

63. Kazimierz Fijał – Wola

64. Adam Filipek – Żelechów

65. Henryk Filipek – Bytom

66. Zbigniew Filipow – Białystok

67. Sławek Firuta – Wrocław

68. Janina Fita – Łapczyca

69. Jerzy Marek Fiutowski – Starachowice

70. Zbigniew Foltarz – Kielce

71. Zbigniew Fornalczyk – Łódź

72. Zbigniew Fruk – Gliwice

73. Piotr Frydrych – Tychy

74. Wacław Frydrych – Kraków

75. Halina Gadowska – Bochnia

76. Dorota Garbacik – Zgierz

77. Michał Gargól – Pabianice

78. Bronisław Gaszak – Koszalin

79. Hanna Małgorzata Gawrońska – Krosno

80. Maciej Gąska – Poniatowa

81. Katarzyna Gensler – Poznań

82. Ewa Gierlach – Rzeszów

83. Hanna Godźwa – Warszawa

84. Tomasz Godźwa – Warszawa

85. Andrzej Gołębiewski – Warszawa

86. Wojciech Gołęcki – Inowrocław

87. Bogdan Góra – Staszów

88. Mariusz Góralski – Wrocław

89. Zbigniew Górecki – Warszawa

90. Sylwester Górowski – Gdynia

91. Grzegorz Górski – Wągrowiec

92. Zygmunt Grajewski – Szamotuły

93. Tadeusz Groblewski – Elbląg

94. Adrian Grochowski – Toruń

95. Ewa Grözinger – Łódź

96. Elżbieta Grudzień – Elbląg

97. Marek Grzyb – Olsztyn

98. Mariusz Gurgoń – Warszawa

99. Wiesława Gurgul – Gdynia

100. Krystyna Gutowska – Skierniewice

101. Piotr Guza – Pionki

102. Jan Hajdul – Zielona Góra

103. Cezary Halicki – Białystok

104. Tadeusz Halicki – Białystok

105. Anna Handke – Jarocin

106. Stanisław Hnatyk – Przemyśl

107. Joanna Hołota – Tychy

108. Maria Hołub – Koszalin

109. Krzysztof Hornik – Tychy

110. Leszek Januszewski – Wasilków

111. Jerzy Jasiński – Wałbrzych

112. Marian Jedliczko – Lublin

113. Katarzyna Jezierska – Warszawa

114. Elżbieta Jęsiek-Makochonik – Koszalin

115. Andrzej Jura – Trzebinia

116. Renata Jurasińska – Dynów

117. Jadwiga Jurewicz – Białystok

118. Stanisław Kamiński – Warszawa

119. Marek Kania – Katowice

120. Marta Kapera – Zielonki

121. Anna Karbowiak – Koszalin

122. Piotr Karkowski – Żarnów

123. Irena Karkuszewska – Włocławek

124. Tadeusz Kasprzak – Lublin

125. Władysław Kawałko – Augustów

126. Anna Maria Ketner – Józefów

127. Przemysław Ketner – Józefów

128. Emil Kędziora – Borzykowo

129. Kazimierz Kliks – Zabrze

130. Magdalena Klimaszewska-Kruk – Gdynia

131. Jacek Klisowski – Lublin

132. Henryk Knap – Zamość

133. Renata Kociołek – Słomka

134. Leonard Koelmer – Pręgowo

135. Marcin Kołodziejski – Brodnica

136. Stanisław Janusz Komorowski – Kielce

137. Tomasz Konatkowski – Nadarzyn

138. Leokadia Konca – Bocian

139. Krystyna Konieczna – Bochnia

140. Stanisław Konieczny – Szczecin

141. Łukasz Konwiński – Krotoszyn

142. Roman Kopeć – Jedlicze

143. Anna Korbacz – Skarżysko-Kamienna

144. Elżbieta Korbacz – Skarżysko-Kamienna

145. Jakub Kornhauser – Kraków

146. Jarosław Korniak – Wrocław

147. Jerzy Korostyński – Warszawa

148. Joanna Korszańska – Koszalin

149. Ewa Korzycka – Kraków

150. Michał Kosmecki – Legnica

151. Sławomir Koszelew – Ignatki

152. Agnieszka Kowalczyk-Jęcek – Tymień

153. Łukasz Kowalski – Białystok

154. Robert Kozieł – Sosnowiec

155. Marek Witold Kozłowski – Zielona Góra

156. Elżbieta Krajewska – Warszawa

157. Henryk Krakowiak – Bełchatów

158. Czesław Krasiński – Zielona Góra

159. Mariusz Kraus – Rzeszów

160. Dariusz Kręciewski – Łomża

161. Michał Krępski – Łódź

162. Waldemar Krężel – Andrychów

163. Dorota Król – Kożuchów

164. Agnieszka Kruk – Gdynia

165. Tomasz Krzyżkowiak – Koszalin

166. Jan Kuderko – Koszalin

167. Jerzy Kukowicz – Toruń

168. Irena Kulescha-Kopeć – Gdynia

169. Jadwiga Kułaga – Koszalin

170. Ryszard Kumorek – Sucha Beskidzka

171. Szczepan Kupidura – Radom

172. Paweł Kustroń – Kraków

173. Danuta Kwaszczyńska – Warszawa

174. Klemens Kwiatkowski – Barcin

175. Marek Kwieciński – Kępno

176. Mirosław Lachowicz – Ostrowiec Świętokrzyski

177. Czesław Latocha – Opole

178. Paweł Lejman – Sosnowiec

179. Marek Lenkiewicz – Wrocław

180. Zbigniew Lepczyński – Kępki

181. Tomasz Lewiński – Wejherowo

182. Jan Lipior – Dębica

183. Krzysztof Lipski – Grodzisk Mazowiecki

184. Krzysztof Lofek – Jaworzno

185. Krystyna Lukas – Rzgów

186. Tomasz Lukas – Rzgów

187. Paweł Łabęcki – Kutno

188. Edmund Łagutko – Ośno Lubuskie

189. Malwina Łąpieś – Łowicz

190. Zdzisław Łoś – Zielonka

191. Krystyna Łukaszczyk – Zielona Góra

192. Ryszard Łukjanowicz – Górowo Iławeckie

193. Roman Madej – Jarocin

194. Anna Majcher – Stary Wiśnicz

195. Anna Małecka – Lubsko

196. Waldemar Marciniak – Toruń

197. Elżbieta Marszalec – Warszawa

198. Leszek Marzec – Wieluń

199. Wiesław Maziarz – Lubin

200. Bogusława Mądrala – Libiąż

201. Magdalena Megger-Bochniak – Koszalin

202. Danuta Miozga – Szczecin

203. Marek Misiowiec – Końskie

204. Jan Andrzej Modrzejewski – Białystok

205. Izabela Mojsiewicz – Głobino

206. Małgorzata Momot – Bydgoszcz

207. Marta Morawska – Lublin

208. Marian Moskal – Nisko

209. Krystyna Moś – Piekary Śląskie

210. Stanisław Moździerski – Będzin

211. Marek Mylak – Pietrzykowice

212. Jan Najs – Parczew

213. Stefania Nalborska – Kraków

214. Krzysztof Napierski – Mława

215. Adam Nawrot – Katowice

216. Teresa Niebuda – Gdańsk

217. Andrzej Niwiński – Białystok

218. Bogusław Nowak – Kłodawa

219. Jerzy Nowak – Grodzisk Mazowiecki

220. Jolanta Nowakowska – Zajezierze

221. Stanisław Nowakowski – Zamość

222. Janusz Nowotny – Poznań

223. Stanisław Ochot – Katowice

224. Leszek Odziomek – Mysłowice

225. Michał Okurowski – Warszawa

226. Mariusz Olek – Warszawa

227. Alicja Olszewska – Piła

228. Stanisław Olszewski – Milanówek

229. Dariusz Opaliński – Mogielnica

230. Jacek Ordowski – Białystok

231. Tomasz Ordowski – Kraków

232. Bogusław Orzeł – Wieluń

233. Barbara Osika – Gorlice

234. Mirosław Ossowski – Skórcz

235. Stanisław Osyda – Katowice

236. Maciej Pac – Warszawa

237. Stanisław Pacławski – Przemyśl

238. Jolanta Pająk – Włodawa

239. Grzegorz Palkowski – Białystok

240. Mirosława Panek – Sierakowice

241. Karolina Papis – Majkowice

242. Waldemar Paradowski – Legionowo

243. Damian Paszkowski – Drezdenko

244. Piotr Paszkowski – Łódź

245. Wanda Patykiewicz – Sieklówka

246. Krzysztof Pawlak – Szczecin

247. Wiesław Pawłowski – Międzyrzecz

248. Edward Paziewski – Kraków

249. Małgorzata Pączek – Gdańsk

250. Barbara Piątkowska – Łódź

251. Zbysław Pieczyński – Śrem

252. Ewa Piela – Poznań

253. Hanna Pieniążek – Warszawa

254. Aleksandra Pietkiewicz – Bydgoszcz

255. Wojciech Pietruszewski – Toruń

256. Jadwiga Pietrzak – Lipsk

257. Anna Pietrzak-Borowska – Warszawa

258. Jerzy Pilawski – Kraków

259. Piotr Pindel – Warszawa

260. Wiesław Pińczewski – Gdynia

261. Tomasz Pisarek – Płońsk

262. Janusz Plenkiewicz – Warszawa

263. Ryszard Plenzler – Poznań

264. Wojciech Płusa – Radom

265. Przemysław Pok – Bezrzecze

266. Bogdan Polański – Jelenia Góra

267. Marek Polkowski – Pruszków

268. Adam Popławski – Białystok

269. Konrad Poręba – Nowy Sącz

270. Małgorzata Porowska – Warszawa

271. Józef Prażuch – Chorzów

272. Krzysztof Pryć – Szczecin

273. Edwin Puchała – Toruń

274. Marcin Radoń – Kraków

275. Andrzej Rajewicz – Kutno

276. Dariusz Rajkowski – Piotrków Trybunalski

277. Andrzej Rączka – Wilkowice

278. Emil Redas – Warszawa

279. Rafał Rogowski – Pabianice

280. Robert Romanowski – Płock

281. Roman Rurański – Świętochłowice

282. Zygmunt Sabat – Skarżysko-Kamienna

283. Józefa Sałamaj – Koszalin

284. Janusz Sambor – Kłomnice

285. Krzysztof Satoła – Kraków

286. Jerzy Siadak – Szczecin

287. Krzysztof Skolimowski – Siedlce

288. Adam Skowroński – Jarocin

289. Jarosław Skrzypczak – Warszawa

290. Ryszard Skrzypczak – Borne Sulinowo

291. Dorota Skulska-Wittbrodt – Gdynia

292. Antoni Smolarz – Płoty

293. Wiesława Smolińska – Warszawa

294. Roman Sobera – Łęknica

295. Jerzy Sobusiak – Gorzów Wielkopolski

296. Andrzej Socha – Kraków

297. Jerzy Sołdatow – Białystok

298. Franciszek Sordyl – Poznań

299. Krzysztof Soszyński – Kazuń Nowy

300. Andrzej Stachów – Żary

301. Barbara Staczewska – Łódź

302. Stanisław Stałęga – Witowice Dolne

303. Krystyna Stańczyk – Jaworzno

304. Michał Staroń – Kraków

305. Dariusz Staszkiewicz – Toruń

306. Katarzyna Stawska – Piaseczno

307. Aleksander Stelmach – Skierniewice

308. Aleksandra Stępień-Dąbrowska – Józefów

309. Jarosław Stępiński – Jarosław

310. Alicja Stiller – Poznań

311. Andrzej Strach – Kielce

312. Tomasz Strzelecki – Rawa Mazowiecka

313. Adam Sulerzycki – Grudziądz

314. Renata Supryn – Lublin

315. Jan Sygnarowicz – Wojnicz

316. Wieńczysław Syguda – Częstochowa

317. Czesław Symeryak – Krzeszyce

318. Lesław Syska-Antosz – Radlin

319. Klaudiusz Szeląg – Perła

320. Witold Szmajnta – Pyskowice

321. Błażej Szmatiuk – Gliwice

322. Dorota Szoszorek – Poznań

323. Jan Szpik – Brzeg

324. Dariusz Szproch – Kielce

325. Grzegorz Szulik – Kraków

326. Paweł Szydłowski – Ćmiłów

327. Adam Szylko – Wrocław

328. Marzena Szymanowska-Pietrzyk – Poznań

329. Mirosław Szymkiewicz – Świnoujście

330. Jerzy Ściechura – Czeremcha

331. Anna Śmiałkowska – Łódź

332. Teresa Śmigiel – Rzeszów

333. Andrzej Świnczak – Warszawa

334. Małgorzata Taflińska – Toruń

335. Andrzej Tałaj – Częstochowa

336. Maciej Tarsa – Moszczenica

337. Tomasz Tokarski – Gdynia

338. Bogdan Tropak – Zielona Góra

339. Zbigniew Trzaskowski – Kielce

340. Wiesław Tumas – Żary

341. Agnieszka Tymosiak-Stefańska – Brwinów

342. Tadeusz Usarz – Częstochowa

343. Paweł Walentynowicz – Gdańsk

344. Agnieszka Warwas – Poznań

345. Zdzisław Waśniewski – Pelplin

346. Krystian Weihrauch – Orzesze

347. Mariusz Wesołowski – Kwidzyn

348. Tomasz Wiącek – Legionowo

349. Magdalena Wichrzycka – Katowice

350. Karolina Wierzbowska – Pruszków

351. Jacek Wilk – Kraków

352. Ryszard Wilk – Łódź

353. Tomasz Wiśniewski – Chełmża

354. Andrzej Wiśniowski – Tarnów

355. Anna Witczak – Włocławek

356. Bogdan Witek – Koszalin

357. Bożena Władyka – Głogów

358. Elżbieta Włodarska-Wiśnioch – Świdnik

359. Zbigniew Włodkowski – Niemcz

360. Dariusz Wnukiewicz – Bydgoszcz

361. Józef Wojtczak – Łódź

362. Dorota Wolska – Długi Kierz

363. Mariola Woźniak – Rybnik

364. Władysław Woźniak – Sosnowiec

365. Magdalena Wójtowicz – Prace Duże

366. Stanisław Wójtowicz – Prace Duże

367. Eugeniusz Wróblewski – Inowrocław

368. Michał Wysocki – Poznań

369. Andrzej Zaleski – Przemyśl

370. Jan Zarzecki – Gilowice

371. Maria Zarzeczna – Włocławek

372. Alicja Zemczak – Bielsko-Biała

373. Waldemar Zieleniewski – Białystok

374. Barbara Zielinska – Grzybowo

375. Arthur Zielinski – Grzybowo

376. Stanisław Zielkowski – Działdowo

377. Joanna Zięba – Gliwice

378. Wiesław Ziniewicz – Węgorzewo

379. Przemysław Znaniecki – Poznań

380. Barbara Zubkiewicz – Szczecin

381. Dominik Zygmunt – Biała Rawska

382. Leszek Zyra – Warszawa

383. Danuta Żebrowska – Jastrowie

384. Jarosław Żuliński – Szczecin

385. Anna Żurańska – Lublin

386. Wojciech Żurański – Lublin

387. Maria Żytko – Żukowo