Jesteś tutaj

XVI Szaradziarskie Mistrzostwa Polski 2016 - eliminacje korespondencyjne

W pierwszym etapie XVI Szaradziarskich Mistrzostw Polski wzięło udział 359 osób. Uczestnicy eliminacji korespondencyjnych rozwiązywali specjalny zestaw 33 zadań, zamieszczony w tegorocznej „Rozrywce” nr 1.

Najszybciej rozwiązania nadesłał Kazimierz Gobcewicz z Pisza, natomiast najdłuższą drogę przebyła przesyłka Sebastiana Chroboka, nadana w Albany – stolicy amerykańskiego stanu Nowy Jork. Aż 81% uczestników rozwiązało 30 i więcej zadań, jednak bezbłędnych prac było tym razem tylko 11. Zadecydowała o tym krzyżówka Michała Gniazdowskiego, gdyż zawarty w niej wyraz „przycisk”, określony odgadniętym słowem „guzik” (nic), skojarzył się zaledwie 14 osobom. Ogromna większość postawiła na „przebieg” (pusty, zerowy), jednak ta wersja nie znalazła uznania w oczach jury – podobnie jak inne, często zadziwiające rozwiązania. Dla wielu rozwiązujących zaporą nie do przebycia okazały się również samosia i krzyżówka palindromowa, a także, choć w znacznie mniejszym stopniu, hocki-klocki. Z kolei w dwóch zadaniach jury uznało za poprawne rozwiązania alternatywne: w przypadku rebusu metagramowego („kluska śląska”) także wersję „klęska Śląska” – zapewne niemiłą kibicom wrocławskiej drużyny – oraz, przysłane dodatkowo przez Ewę Gierlach, rozwiązanie sylabowego rebusu wspakowego „rok nadziei” (narok – dawniej: narząd wewnętrzny), ciekawie korespondujące z autorskim „rząd nadziei”. Tak jak w poprzednich latach nadesłane prace sprawdzili członkowie Toruńskiego Klubu Szaradzistów „Sfinks”. 

Po raz trzeci w historii mistrzostw jury postanowiło zakwalifikować do kolejnego etapu zawodów wszystkich uczestników eliminacji korespondencyjnych. Eliminacje strefowe rozpoczną się w sobotę 2 kwietnia br. o godz. 12 w piętnastu miastach: Białymstoku, Bochni, Gdańsku, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Przemyślu, Skarżysku-Kamiennej, Sosnowcu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Żarach. Najwięcej osób wybrało na miejsce startu Warszawę (50), Sosnowiec (38) i Toruń (35), a najmniej – Bochnię i Skarżysko-Kamienną (po 12) oraz Przemyśl (13). Zrezygnowano z przeprowadzenia eliminacji w Gorzowie Wielkopolskim, wskazywanym przez zaledwie kilku uczestników. 

Najlepsi w kwietniowych eliminacjach strefowych (ok. 60 osób) oraz laureaci poprzednich mistrzostw w 2014 roku: Leszek Rydz z Bytnika, Marcin Zieliński z Warszawy, Rafał Tałaj z Częstochowy, Norbert Stawik z Poznania, Dawid Kupiec z Nowej Dęby i Jacek Wojaczyński z Wrocławia, rywalizować będą o tytuł szaradziarskiego mistrza Polski w finale, który odbędzie się 11 czerwca br. w Warszawie. (s)

XVI Szaradziarskie Mistrzostwa Polski - eliminacje korespondencyjne - rozwiązania

XVI Szaradziarskie Mistrzostwa Polski - eliminacje strefowe - lista uczestników