Jesteś tutaj

XV Szaradziarskie Mistrzostwa Polski 2014 - eliminacje korespondencyjne

W ogłoszonych w pierwszym numerze „Rozrywki” eliminacjach korespondencyjnych do jubileuszowych XV Szaradziarskich Mistrzostw Polski wzięło udział 313 osób. Zdecydowana większość startujących (niemal 85%) nadesłała rozwiązania wszystkich 28 zadań eliminacyjnych, jednak bezbłędnych rozwiązań jury doszukało się jedynie w 76 pracach. Na przeszkodzie do osiągnięcia większej liczby maksymalnych wyników stanęły przede wszystkim problemy z „anagramkiem” słowa „ekoorgan” w „Krzyżóweczce krakowskiej” i prawidłową pisownią nazwy południowokoreańskiego auta w „Czarze spółgłoskowych par” oraz zapominanie o konieczności ułożenia dodatkowego słowa i jego anagramu w „Krzyżówce bez PO”. Sporo trudności sprawiły też niektóre drobne formy, a także krzyżówki z rebusami i z przysłowia. Tak jak w poprzednich latach prace oceniali członkowie Toruńskiego Klubu Szaradzistów „Sfinks”.

Jury do drugiego etapu (eliminacje strefowe) zakwalifikowało 295 osób, które rozwiązały co najmniej 20 zadań. Eliminacje te odbędą się w sobotę 5 kwietnia o godz. 12 w czternastu miastach: Białymstoku, Bochni, Gdańsku, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Przemyślu, Sosnowcu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Żarach. Zrezygnowano z przeprowadzenia ich w zapowiadanych uprzednio Gorzowie Wielkopolskim i Skarżysku-Kamiennej, gdyż w tych miastach zamierzało wystartować zaledwie kilku uczestników (odpowiednio 5 i 7). Najwięcej osób na miejsce startu wybrało Warszawę (47), Sosnowiec (35) i Toruń (25), a najmniej Przemyśl (12), Szczecin (13) oraz Bochnię i Łódź (po 14).

Najlepsi w tegorocznych eliminacjach strefowych oraz sześciu najlepszych w poprzednich mistrzostwach: Marcin Zieliński z Warszawy, Norbert Stawik z Poznania, Leszek Rydz z Bytnika, Jacek Laskowski z Warszawy, Jacek Wojaczyński z Wrocławia i Rafał Tałaj z Częstochowy rywalizować będą o tytuł mistrza Polski w finale, który odbędzie się 14 czerwca w Warszawie. (s)

XV Szaradziarskie Mistrzostwa Polski - Eliminacje strefowe