Jesteś tutaj

XIV Szaradziarskie Mistrzostwa Polski 2012 - finał

W pierwszą sobotę czerwca zjechali do stolicy finaliści XIV Szaradziarskich Mistrzostw Polski. Do walki stanęło 48 zawodników, wśród nich tylko cztery panie. Finał składał się z trzech 60-minutowych rund, w każdej do rozwiązywania 12-stronicowa broszurka z zadaniami punktowanymi od 1 do 8.

Najwięcej punktów (89) można było zdobyć w rundzie I. Zwycięzcy tej rundy, Jackowi Laskowskiemu z Warszawy, zabrakło tylko 12 punktów do osiągnięcia maksymalnego wyniku. Tuż za nim znaleźli się Jacek Wojaczyński z Wrocławia (76 pkt) i Leszek Rydz z Głogowa (72). W zestawie znalazła się m.in. krzyżówka „ze słyszenia i z widzenia”, psotka, pantropa z autu, samosia z wyrazem „ara” i jego różnymi formami gramatycznymi (arze, arą, arach), miniatura krzyżówkowa „zakręcone słowa”, figle-migle, a nawet krzyżówka liczbowa. Najwyżej punktowanym zadaniem w tej rundzie była krzyżówka z przymrużeniem oka, jednak nikomu nie udało się jej bezbłędnie rozwiązać.

W rundzie II zwyciężył Marcin Zieliński z Warszawy (69 punktów na 78 możliwe), wyprzedzając o 1 punkt Norberta Stawika z Jarocina i o 2 punkty Rafała Tałaja z Częstochowy. Zawodnicy mieli do rozwiązania przede wszystkim krzyżówki: przymruż oko, ułóż sam, konsonantkę, przesuwankę, od A do Ż. Po dwóch rundach prowadzili ex aequo Marcin Zieliński i Norbert Stawik.

Ostatnią rundę wygrał Leszek Rydz, który zdobył 55 z 78 punktów. Za nim znaleźli się Marcin Zieliński (54) i Jacek Wojaczyński (49). Zestaw zawierał wyłącznie jolki i drobne formy wierszowane. Jolka po sąsiedzku, zwięzła i wszystkie chwyty dozwolone – to zadania warte w sumie 24 punkty.

Po trzech godzinach zmagań poznaliśmy mistrza Polski – został nim Marcin Zieliński (191 pkt). Drugie miejsce zajął Norbert Stawik (182), trzeci był Leszek Rydz (177), kolejne miejsca: Jacek Laskowski (175), Jacek Wojaczyński (174), Rafał Tałaj (172). Komplet wyników i turniejowe zadania w plikach poniżej.