Jesteś tutaj

Polub Golub!

Tytułowy metagram królował na zamku w Golubiu-Dobrzyniu podczas pierwszego ogólnopolskiego spotkania szaradzistów, zorganizowanego 30 listopada – 2 grudnia 1979 roku. Golubska Biesiada Szaradzistów zapoczątkowała cykl podobnych imprez i ożywiła działalność klubów. Wzięli w niej udział klubowicze i autorzy zadań, którzy wcześniej znali się jedynie z pseudonimów autorskich. W programie biesiady oprócz łamigłówkowych potyczek odbyła się też m.in. prezentacja zagadek ziemi dobrzyńskiej.

„I tak równo czterdzieści lat minęło” – stwierdziłem kilka dni temu podczas Drużynowego Turnieju Szaradziarskiego „Ekipiada” w Kawęczynie, witając się z Markiem Kawałkiem, uczestnikiem tamtej golubskiej imprezy. Koło się zamknęło, a patrząc na kalendarium turniejów i imprez w roku 2020, widać bogactwo propozycji.

Może obraz przemówi bardziej niż słowo – załączam z mojego archiwum fotki z tamtego czasu. Niektóre postaci można do dzisiaj spotkać na imprezach szaradziarskich. Dziękuję współorganizatorom, którzy poparli wtedy mój pomysł zorganizowania Biesiady Szaradzistów: redakcji „Rozrywki” i toruńskiemu Sfinksowi. Widać było warto, skoro do tej pory słowo „Biesiada” łączy szaradzistów. Tak trzymać! 

Marian Chylewski