Jesteś tutaj

Pierwszy etap mistrzostw Polski

W eliminacjach korespondencyjnych rozpoczynających XVII Szaradziarskie Mistrzostwa Polski wzięło udział 433 szaradzistów. Uczestnicy rozwiązywali specjalny 22-zadaniowy zestaw zadań zamieszczony w pierwszym tegorocznym numerze „Rozrywki”. Już dwa dni po jej ukazaniu się jako pierwsze wpłynęły rozwiązania od Waldemara Zieleniewskiego z Białegostoku, który jednak nie ustrzegł się błędów w trzech zadaniach.

Długą serię prac z bezbłędnymi rozwiązaniami zapoczątkowała następnego dnia praca Pawła Kustronia z Krakowa; takie właśnie prace nadesłało aż 201 osób, czyli ponad 46% wszystkich startujących. Uczestnikom, którym się to nie udało, największy problem sprawiły hocki-klocki Leszka Rydza, w szczególności litewska „Niewiaża”, góralska „śleboda” i Leśmianowskie „lśniwo”. Podawane w zamian wyrazy „niewiara”, „ślepota” i „lśniło” dyskwalifikowały rozwiązanie tego zadania. Sporej liczbie rozwiązujących kłopot sprawiła krawcowa szyjąca bluzki (bluzczarka – blues Czarka), która powinna się znaleźć w krzyżówce kalamburowej Michała Gniazdowskiego. Wpisywane zamiast niej tajemnicze „planczarka”, „klinczarka”, „klocczarka” czy „klioczarka” nie mogły liczyć na uznanie jury.

Nadesłane prace sprawdzili członkowie Toruńskiego Klubu Szaradzistów „Sfinks”, tym razem w składzie: Stanisław Bruszkowski, Jerzy Jarmołkiewicz i Małgorzata Taflińska. Do kolejnego etapu zawodów zakwalifikowano 426 osób, które poprawnie rozwiązały minimum 15 zadań. Eliminacje strefowe rozpoczną się w sobotę 7 kwietnia br. o godz. 12 w szesnastu miastach: Białymstoku, Bochni, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Przemyślu, Skarżysku-Kamiennej, Sosnowcu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Żarach (o szczegółach uczestnicy eliminacji zostaną poinformowani listownie). Najwięcej osób na miejsce startu wybrało Warszawę (56), Sosnowiec (42) i Poznań (41), a najmniej – Bydgoszcz (10), Bochnię (15) i Skarżysko-Kamienną (16). Najlepsi w kwietniowych eliminacjach (ok. 60 osób) oraz laureaci poprzednich mistrzostw: Rafał Tałaj z Częstochowy, Marcin Zieliński z Warszawy, Michał Gargól z Pabianic, Norbert Stawik z Poznania i Jacek Wojaczyński z Wrocławia, rywalizować będą o tytuł szaradziarskiego mistrza Polski w finale, który odbędzie się 9 czerwca br. w Warszawie. (s)

XVII Szaradziarskie Mistrzostwa Polski - eliminacje strefowe - lista uczestników