Jesteś tutaj

Łódzki mistrz z Częstochowy

21 września br. w XXI (zbieżność przypadkowa) Szaradziarskich Mistrzostwach Łodzi wystartowało 31 zawodników z różnych stron Polski. W dwóch rundach, trwających 80 i 40 minut, rozwiązywano 62 zadania (30 i 32), które ułożyli Ryszarda Sawa-Sumera, Adam Sumera i Stanisław Wójcik (pierwszych dwoje opracowało także całość graficznie). Dominowały różne odmiany krzyżówek, ale w zestawach znalazło się również kilkanaście różnorodnych drobnych form wierszowanych (m.in. chyba pierwsza skrótka sylabowa), a także kilka odmian rebusów i trzy zadania logiczne. W roku Juliana Tuwima, na imprezie organizowanej w rodzinnym mieście poety, nie mogło zabraknąć odniesień do twórczości autora „Balu w operze”. W pierwszej części można było zdobyć specjalną premię (6 punktów) za rozwiązanie kompletu siedmiu zadań związanych z Tuwimem; w drugiej, już bez premii, uczestnicy mieli szanse zmierzyć się z syntezą tuwimowską wymagającą umieszczenia w podanym diagramie 9 wyrazów wybranych z początkowych dziesięciu wersów „Kwiatów polskich”

W przygotowanych zestawach znalazło się sporo zadań tradycyjnie już wiązanych z łódzkimi autorami – krzyżówka z historyjki, krzyżówka z algramem, krzyżówka raz-dwa-trzy, psotka anagramowa, niedobrane pary, aforyzm wśród liczb, jolka „co za numer”, jolka bez ujawnionych czarnych pól, w której kolorem zaznaczono litery występujące w nazwisku TU-WIM, i jolka „w paru zdaniach” (podany tekst po odpowiednim podzieleniu daje wszystkie potrzebne określenia wyrazów). Była też – występująca tym razem pod nazwą „Z mleka do kotki” – krzyżówka, w której pary wyrazów poziomych należy odgadnąć na podstawie wspólnego anagramu („kto da mleko” zmieniamy na słowa MODEL i KOTKA). Wśród zadań pojawiły się również nowości – krzyżówka „parami”, w której jako jedną całość podaje się po dwa określenia oznaczone w diagramie tymi samymi liczbami, oraz „jolka od ręki”, w której osobno podano określenia wyrazów krzyżujących się z już wpisanym do diagramu słowem RĘKA (będącym jedynym ułatwieniem, bo czarne pola i tu ukryto), a osobno definicje pozostałych wyrazów.

Większość zadań diagramowych miała punktację stopniową, dzięki czemu karą za jeden błąd (a w najtrudniejszych krzyżówkach nawet za dwa) była tylko strata jednego lub dwóch punktów.

W turnieju triumfował Rafał Tałaj z Częstochowy, który w pierwszej rundzie bez-błędnie rozwiązał cały zestaw, a i w drugiej rundzie miał najlepszy wynik. Jego dorobek to 141 pkt. (92 + 49). Druga była Dorota Garbacik ze Zgierza, która zdobyła 114 pkt. (79 + 35), a trzeci Marcin Radoń z Krakowa z wynikiem 108 pkt. (70 + 38).

Warto odnotować, że szaradzistom nie jest obca postawa fair play. Po rozdaniu sprawdzonych prac z pierwszej rundy do jury zgłosili się Mariusz Góralski i Robert Kozieł, prosząc o odjęcie po jednym punkcie za błędnie wpisany wyraz, przeoczony przez sędziów.

Jak zwykle w Łodzi wszyscy uczestnicy turnieju wyjechali z nagrodami, tym razem nie tylko książkowymi. (as)

Wyniki:

1. Rafał TAŁAJ (Częstochowa) 141 pkt. (92 + 49)
2. Dorota GARBACIK (Zgierz) 114 pkt. (79 + 35)
3. Marcin RADOŃ (Kraków) 108 pkt. (70 + 38)
4. Agnieszka WARWAS (Poznań) 106 pkt. (72 + 34)
5. Przemysław KETNER (Józefów) 99 pkt. (64 + 35)
6. Mariusz GÓRALSKI (Wrocław) 94 pkt. (67 + 27)
7. Krzysztof LOFEK (Jaworzno) 84 pkt. (49 + 35)
8. Robert ROMANOWSKI (Płock) 82 pkt. (54 + 28)
9. Józef WOJTCZAK (Łódź) 80 pkt. (59 + 21)
10. Zdzisław PIECZYŃSKI (Śrem) 74 pkt. (49 + 25)
11. Adam BINISZEWSKI (Grodzisk Maz.) 69 pkt. (36 + 33)
12. Robert KOZIEŁ (Sosnowiec) 68 pkt. (48 + 20)
13. Tomasz LUKAS (Rzgów) 67 pkt. (41 + 26)
14. Anna Maria KETNER (Józefów) 66 pkt. (43 + 23)
15. Michał STAROŃ (Kraków) 66 pkt. (40 + 26)
16. Małgorzata POROWSKA (Warszawa) 65 pkt. (38 + 27)
17. Anna ŚMIAŁKOWSKA (Łódź) 64 pkt. (39 + 25)
18. Barbara CYBULSKA (Konin) 59 pkt. (37 + 22)
19. Wacław FRYDRYCH (Kraków) 57 pkt. (38 + 19)
20. Agnieszka TYMOSIAK-STEFAŃSKA (Brwinów) 56 pkt. (38 + 18)
21. Marek KAWAŁEK (Kraków) 55 pkt. (36 + 19)
22. Andrzej GOŁĘBIEWSKI (Warszawa) 53 pkt. (31 + 22)
23. Julita PIOTROWSKA (Łódź) 52 pkt. (37 + 15)
24. Adam ŚWIERCZYŃSKI (Łódź) 49 pkt. (35 + 14)
25. Małgorzata ANTCZAK-KĘSY (Pyzdry) 48 pkt. (31 + 17)
26. Alicja STILLER (Poznań) 47 pkt. (25 + 22)
27. Stanisław OSYDA (Katowice) 43 pkt. (26 + 17)
28. Zdzisław ŁOŚ (Zielonka) 38 pkt. (24 + 14)
29. Joanna SIENIAWSKA (Kielce) 34 pkt. (21 + 13)
30. Wiesław WIŚNIEWSKI (Łódź) 31 pkt. (21 + 10)
31. Józef GÓRECKI (Legnica) 30 pkt. (20 + 10)